Ev Dezenfekte

Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılmalıdır

Evlerimiz özellikle pandemi ile birlikte gelen kısıtlamalar ile en çok zaman geçirdiğimiz yaşam alanları haline gelmiştir. Bu sebeple ev dezenfekte uygulaması oldukça önemlidir. Tabi ki bu noktada dikkat etmemiz gereken konular bulunmaktadır. Size burada aslında söylenmesi gereken ama söylenmeyenleri anlatacağız.

İyi Bir Ön Araştırma

Ev dezenfekte konusunda hizmet veren firma sayısı oldukça fazladır. Hatta firmadan ziyade bireysel olarak hiçbir kurum yada kuruluşa bağlı olmadan bu işi yapan birçok kişi bulunmaktadır. Bu noktada araştırmamızı çok iyi yapmamız gerekmektedir. Genelde telefon ile bilgi alınırken herkes size çok uzun yıllardır bu işi yaptığını söyleyecektir. Ancak pandemi öncesinde İstanbul’da bu alanda hizmet veren firma sayısı gerçekten çok azdır. Bu yüzden konuştuğunuzun firmanın söylemlerinin doğruluğunu kanıtlamasını isteyin.

Sağlık Bakanlığına Bağlı İşletme

Dezenfeksiyon konusunda uzun süredir işlemler yapan bir şirketin Sağlık Bakanlığına bağlı olmamak gibi bir durumu olamaz. Böyle bir durum varsa da kaçak iş yapıyor demektir. Pandeminin hayatımıza girmesi ile bakanlık bu konuda daha esnek davranma kararı almıştır. Ancak bu noktada karar size düşüyor. Bakanlık tarafından bu alanda ev dezenfekte veya herhangi bir alanda dezenfeksiyon uygulaması yapmak üzere ruhsat almış, bünyesinde bu alanda uzman olan mesül müdür çalıştıran ve yine uygulamacı personeli de bakanlığın mecburi kıldığı eğitimlere katılmış ve bunun sonunda biyosidal ürün uygulayıcı sertifikasını almış ekibe sahip bir firmadan mı hizmet almak istersiniz, yoksa en net tabir ile eline makine alıp tulum giymiş hiçbir bilgisi olmayan birisinden mi hizmet almak istersiniz.

Fiyat kıyaslamanızı yaparken şu kişi bana bu kadar fiyat verdi diyerek ucuza kaçıp kendiniz riske atmayın. Pandeminin başından bu yana dezenfektan yerine sirke suyu koyan ve ya sadece su ile dezenfekte yapan bir çok çıkarcı kişi bulunmaktadır.

Doğru Uygulama ve Bilgilendirme

Uygulama yapılacak evin öncesinde iyice incelenmesi ve buna bağlı olarak düzenlenmesi gereken alanlar var ise bunların uygulayıcı personel tarafından ev dezenfektesi olacak kişiye bildirmesi gerekmtekdir. Sonrasında en uzak noktadan başlayarak girişe doğru uygulama yapılması gerekmektedir.

Kullanılan dezenfektanın etken maddesinin ne olduğu, nasıl ve hangi dozda uygulanması gerektiği konusunda bilgi verilmelidir. Uygulama sonrasında dezenfektan insan, hayvan ve ya çevreye karşı her hangi bir etkisi var ise bu söylenmeli ve buna göre de eve belirli bir süre girilmemeli ve çok iyi havalandırılması gerekmektedir.

Uygulama sonrası biz görmesek bile yüzeylerde insan sağlığına zararlı bir çok madde kalabilir ve bunlar ile temas etmek uzun vadede sağlık problemlerine yol açabilir.

Virüslere Karşı Etkili Dezenfektan

Kullanılacak olan dezenfektanın virüslere karşı etkili olduğundan emin olun. Eğer böyle bir etkisi var ise bu size söyleniyorsa bunun analiz sonuçlarını görmek istediğinizi belirtin. Virüslere karşı etkisi olmayan ama bakterileri öldürülen dezenfektanlar kötü niyetli kişiler tarafından yanlış yönlendirme ile kullanılmaktadır.

Virüsleri öldürmek için çıktığınız yolda kendi sağlığınızdan olmayın. Dezenfektanın insan ve hayvan sağlığına karşı bir zararı olmayan bir ürün olmasına özen gösterin. Örneğin hidrojen peroksit içerikli gümüş iyon içerikli dezenfektanlar virüslere karşı etkilidir ama insan sağlığına karşı çok zararlıdır. Bu tip bir dezenfektan ile yapılan ev dezenfeksiyonu sonrasında ev çok ciddi bir şekilde havalandırılmalı 1 saat kadar eve girilmemeli ve daha sonra yüzeyler kalan kalıntılardan arındırılmak için silinmelidir. Zaten bu tip bir dezenfektan ile uygulama yapılırken ortamda kalırsanız ( ucuza kaçmak için uygulama dozu düşürülmedi ise ) gözleriniz yanar, öksürmeye başlarsınız ve ciddi bir kokusu vardır.

Uygulama Sonrası

Ev dezenfeksiyon işlemi bittikten sonra uygulamacı arkadaştan size Sağlık Bakanlığı Ek-1 Uygulama formu doldurup vermesi isteyin. Bunu muhafaza edin ilerde karşılaşma ihtimali olabilecek her hangi bir durum için kanıt niteliği taşımaktadır.

Genel Olarak

Her alanda olduğu gibi bu alanı da kendi çıkarları için kullanmak isteyenlere karşı kendinizi koruyun. 100 TL cebimde kalsın derken kendi sağlığınız ile oynamayın. Mümkün mertebe köklü firmalardan hizmet alın. Kaliteli dezenfektan kullanan firmalar ile çalışın.

Bizler Nano Hijyen olarak Sağlık Bakanlığına bağlı bir işletmeyiz ve ev dezenfekte uygulamaların da  Nanoksia dezenfektan kullanmaktayız. Nanoksia ; bitkisel bir dezenfektandır. Nano gümüş teknolojisi ile çalışmaktadır. İnsan ve hayvan sağlığına karşı tamamen zararsızdır. Covid 19 üzerinde direk etkilidir. Ekolojiktir, toksik bırakmaz, vegandır ve TSE ‘ den Helal sertifikası mevcuttur.

Ev Dezenfekte Uygulamasında Bitkisel Nano Gümüş Dezenfektan Tercih Edin, Sağlığınızı Koruyun.