İşyeri Dezenfekte

İşyeri Dezenfekte Uygulaması ve İnsan Sağlığı

İşyeri dezenfekte işlemleri esnasında amacımız ortamdaki bakteri, mikrop ve virüsleri yok etmektir. Peki işyeri dezenfekte edilirken kullanılan dezenfektanlar insan sağlığını ne kadar etkilediğine dikkat ediyor muyuz?

Piyasada şuanda yüzlerce dezenfektan bulunmaktadır. Bu dezenfektanların sadece çok küçük bir kısmı insan sağlığına zararsızdır. Bunun yanı sıra bazı dezenfektanlar gerçekten virüslere karşı etkiliyken bazıları sadece bakteri türleri üzerinde etkilidir. Öncelikli olarak hizmet alınan firmadan kullanılacak dezenfektana ait Sağlık Bakanlığı Ruhsatını istemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte Malzeme Güvenlik Bilgi Formu kısaca MSDS evraklarını da istemelisiniz. Bu evraklar içerisinde kullanılacak dezenfektanın hangi tür bakteri, mikrop ve virüs üzerinde etkili olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda MSDS raporunda da insan sağlığına karşı bir zararı olup olmadığını da bulabilirsiniz.

Şimdi bu raporları incelerken kullanılacak dezenfektanın insan sağlığına karşı bir zararı olup olmadığını nasıl anlayacağınıza karşı birkaç ufak ipucu vereceğiz. Rapor içerisinde İlk Yardım bölümüne bakarak kullanılan dezenfektanın sağlık açısından bir zararı olup olmadığını görebiliriz.

Burada bizlerin kullandığı ekolojik, bitkisel, nano gümüş içerikli ve insan-hayvan sağlığına hiçbir zararı olmayan NANOKSİA ile piyasada yaygın olarak kullanılan hidrojen peroksit içerikli gümüş bir dezenfektanın açıklamalarını karşılaştıracağız.

NANOKSİA DEZENFEKTAN :

Soluma: Solunum toksisitesine yol açmaz.
Yutma: Tıbbi tavsiye gerektirmez.
Cilt teması: Cilt temasında sakınca yoktur.
Göz teması: Gözleri tahriş etmesi beklenmez. Fakat önlem olarak göz temasından sonra su ile yıkanması tavsiye edilir.
Akut ve Sonradan Görülen Önemli Belirtiler ve Etkiler: Üründen kaynaklanan, sağlık açısından zarar verme vakaları bilinmemektedir.
Tıbbi Müdahale ve Özel Tedavi Gereği için İlk İşaretler:  Özel bir prosedür gerektirmez.

HİDROJEN PEROKSİT İÇERİKLİ X MARKA DEZENFEKTAN :

Soluma : Maruz kalan kişiyi hemen temiz havaya çıkartın. Doktora başvurun. Dinlenme, sıcaklık ve temiz hava sağlayın. Solunum zorluğu çekildiğinde gereken şekilde eğitilmiş personel tarafından maruz kalmış kişiye oksijen verilebilir.
Yutma : Şuuru yerinde olmayan bir kimseye ağızdan bir şey vermeyin. Maddeyi ağızdan çıkarın. Ağzı iyice çalkalayın. 1-2 bardak su veya süt için ve gecikmeden tıbbi yardım aldın.
Cilt Teması : Kirlenmiş giysileri çıkartn. Cildi hemen sabun ve suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra belirtilerin görülmesi halinde doktora başvurun.
Göz Teması: Kontak lens varsa gözleri yıkamadan önce çıkartılmalıdır. Göz kapakları aralayarak gözleri hemen bol suyla yıkayınız. En az 15 dakika durulamaya devam edin. Yıkadıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması halinde hemen doktora başvurunuz.
Tıbbi Müdahale ve Özel Tedavi Gereği için İlk İşaretler: Semptomlara göre tedavi uygulayınız. Semptomlar; Mide bulantısı, kusma, cilt tahrişi, kızarıklık, göz yaşarması.

Evet yukarıda aradaki farkı açık bir şekilde gördünüz. İlk yardım dışında diğer bölümlere de baktığınızda bir çok benzer açıklama bulabilirsiniz. Bu yüzden size söylenenlerden ziyada resmi evraklarda yazanları dikkate almanız oldukça önemlidir. Hijyenik bir ortam yakalamak isterken kendi sağlığımızı riske atmamamız gerekmektedir. Bizlerde bu sebeple az öncede belirttiğimiz gibi hiçbir toksik etkisi olmayan bitkisel sentezli nano gümüş dezenfektan NANOKSİA ile hizmet vermekteyiz. Son olarak Nanoksia ‘ nın Sağlık Bakanlığı Ruhsatı içerisinde Zararlılık ve Önlem İfadeleri kısmında da “Bulunmamaktadır” yazmaktadır. Bizlere mail yolu ile ulaşarak kullandığımız dezenfektan olan Nanoksia ile alakalı tüm resmi evrak ve analiz sonuçlarını talep edebilirsiniz.

Hizmet Sonrası Sağlık Bakanlığı Ek-1 Formunu Almayı Unutmayın.