Ofis Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılmalıdır

Doğru Ofis Dezenfeksiyonu

Gündelik yaşantılarımızın çok büyük bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimizin düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesi oldukça önemlidir. Günümüz de ofis dezenfeksiyonu konusunda yapılan birçok yanlış bulunmaktadır. Bunun yanında dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus vardır. Pandeminin de etkisi ile bu alanda çok fazla bilgi kirliliği olduğundan sizlere en doğru bilgiyi yıllardır sektörde hizmet veren resmi bir işletme olarak sizler ile paylaşmak istedik.


Hangi Firmayı Tercih Etmeliyiz ?

Seçeceğiniz firmanın kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir işletme olması ve Biyosidal İş Yeri Ruhsatına sahip olması gerekmektedir. Bizimde sahip olduğumuz gibi bu ruhsata sahip diğer işletmeler konularında bakanlık tarafından yetkili olup, bünyelerinde bu alanda uzman olan mesül müdürlere sahip işletmelerdir. Aynı zamanda uygulamaya gelen personelleri de Biyosidal Ürün Uygulayıcı Ruhsatına sahip bu alanda bakanlık veya odaların düzenlediği eğitimlere katılmış kişilerden oluşmaktadır. Bütün bunlara ek olarak uygulamaya gelen personelin hem kendisini hem de sizleri korumak amaçlı gerekli önlemleri aldığından emin olmalısınız. Uygulayıcı personel ofis dezenfeksiyon işlemine başlamadan önce steril tek kullanımlık tulumunu, maskesini, eldivenin, siperlik veya koruyucu gözlüğünü muhakkak giymelidir.


Hangi Dezenfektanı Tercih Etmeliyiz ?

Çalışmak istediğiniz firmanın kullandığı ürünün kesinlikle Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Firmadan kullandıkları dezenfektana ait Bakanlık Ruhsatı ve Güvenlik Dökümanını talep ederek evrakları inceleyebilirisiniz. Bir diğer husus ise doğru firmayı tercih etmediğiniz durumlarda sizlere gönderilen evraklarda ki dezenfektan ile kullandıkları dezenfektan farklı çıkabilir. Burada bir üst maddeye biraz gönderme olacak ama çalışacağınız firmanın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek geçmiş iş ve referanslarına bakıp, size ne demiş olurlarsa olsun ne kadar süredir bu işi yaptıklarını buradan kontrol etmelisiniz.


Doğru Uygulama Nasıl Yapılır ?

Ofis ortamları çok fazla kağıt ürünü içerdiği için yapılacak uygulamada çok dikkatli ve titizlik ile yapılmalıdır. Öncelikle ofis ortamına uygulama kesinlikle ULV cihazları ile yapılmalıdır. pülverizatör ( sırt pompası ) ile ofis ortamlarına yapılacak dezenfeksiyon hem kullanılan dezenfektan düşük mikron çapında atılmadığı için çok fazla ıslaklık bırakır hem de tüm yüzeylere temas etmesi mümkün olmadığı için tam anlamı ile dezenfeksiyon yapılmış olmayacaktır. ULV cihazı ile soğuk sisleme yöntemi ile yapılan ofis dezenfeksiyon işleminde bir nevi duman gibi dezenfektan püskürtüldüğü ve atış kuvveti çok fazla olduğu için tüm yüzeylere temas eder ve size tam anlamı ile bir dezenfeksiyon işlemi sağlar.


Dezenfeksiyon Öncesi Neler Yapmalıyız ?

Ofis dezenfeksiyonu işlemi öncesi ofisin genel temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Yüzeyleri kaplayan kir ve yağ tabakaları atılan dezenfektan maddenin yüzeyle temasını zorlaştırmaktadır. Bunun için temizlik; uygulama sonrası değil ofis dezenfeksiyonu işlemi öncesinde yapılmalıdır. Aynı zamanda ortamda bulunan gıda maddelerinin toplanması gerekmektedir. Kullanılan dezenfektan maddenin tip sınıfları bulunmaktadır. Burada tip sınıfına göre dezenfektanın gıda ile temasında bir sorun oluşturup oluşturmayacağını dezenfektanın ruhsatından görebilirsiniz.


Dezenfeksiyon Sonrası Neler Yapmalıyız ?

Dezenfeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra firmanın size söylediği süre sonrasında (kullanılan ürüne göre değişiklik göstermektedir) ortamı yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Dezenfeksiyon işlemleri sonrasında yeniden kimyasal temizlik malzemeleri ile yapılacak her işlem yüzeydeki dezenfektanı kaldıracağı için koruyuculuğunu azaltacaktır. Bizim tavsiyemiz ofis dezenfeksiyonundan önce temizlik işlemini yapmanızdan yanadır. Ancak yinede sonrasında bir temizlik işlemi yapmak istiyorsanız kimyasal malzemeler yerine ıslak bezler ile yüzeylerde ki tozların ve kirlerin alınmasıdır. Bitkisel, vegan ve insan sağlığına zararlığı olmayan dezenfektanlar ile yapılan işlemler sonrası ortamda hiçbir ek işlem yapmanıza gerek yoktur. Bu ürünler doğaldır ve kokusuzdur. Ekolojik olduklarından yüzeylerde size zarar verebilecek hiçbir partikül bırakmazlar.  Ancak hidrojen peroksit gibi içeriğe sahip insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri olan ürünler ile yapılan dezenfeksiyon işlemleri sonrası ofisinizi en az 30dk kadar havalandırmanızı tavsiye ediyoruz. Direk ıslak yüzeyler ile temasınızda cildinizde yanmalar gözükebilir. Zaten Nano Hijyen olarak hidrojen peroksit ile yapılan dezenfeksiyon işlemlerini tercih etmiyoruz.

Çalışacağınız Firmanın İşletme Olarak Sağlık Bakanlığına Bağlı Olduğundan Emin Olun.